COMMUNITY

Lyckad premiär för CodeConnect

Igår kväll samlades programmerare och teknikentusiaster på Caesar för det första i vår planerade serie evenemang under parollen CodeConnect, som vi arrangerar tillsammans med Eborn Interactive.

Deltagarna fick ta del av Ola Ebbessons inspirerande föredrag om Tillgänglighetsanpassning på webben med fokus på de nya direktiven som införs sommaren 2025. Under kvällen skapades möjligheter för deltagarna att bygga nya relationer och utbyta kunskap. Deltagarna erbjöds läcker pizza och förfriskningar för att hålla energin uppe.

Tack till alla deltagare, talare och samarbetspartners, särskilt Eborn Interactive, som möjliggjort detta första evenemang. Er närvaro och engagemang bidrog till en inspirerande atmosfär. Evenemanget var kostnadsfritt, och vi är väldigt tacksamma för alla som anmälde sig och gjorde kvällen möjlig. Missa inte nästa chans att ansluta till Malmös programmeringsgemenskap!

Kontaktperson

Fredrik Ehrstedt

Fredrik Ehrstedt
+46 (0)73-214 72 15
fredrik.ehrstedt@caesardev.se

Fler inlägg från nyheter

Laravel meetup

Laravel Meetup i Köpenhamn, Danmark – Praktiska erfarenheter av vibe coding

Nyligen samlades ett entusiastiskt gäng utvecklare i Köpenhamn för en Laravel-meetup, arrangerad av Laravel Danmark hos Dwarf. Kvällen bjöd på presentationer från Anders Lemke-Holstein om "Promise" och Peter Suhm, vars genomgång av high-speed Laravel-utveckling med Cursor väckte många inspirerande frågor kring vibe coding.

UTVECKLING I LARAVEL

Caesar bygger Zenzrs digitala plattform för byggbranschen

Vi är stolta över att ha fått förtroendet av Zenzr att vidareutveckla deras plattform för trådlös digital kvalitetskontroll.